P. Taranczewski, P. Tendera, Rozmowy o malarstwie

Paweł Taranczewski, Paulina Tendera, Rozmowy o malarstwie, The Polish Journal of the Arts and Culture - Monografie, Kraków 2016.

Książka Pawła Taranczewskiego i Pauliny Tendery Rozmowy o malarstwie łączy w sobie walory publikacji naukowej oraz swobodnej, choć rzeczowej rozmowy o sztuce i jej wartościach. Taka forma zachęca czytelnika do włączenia się w dialog prowadzony przez autorów i sprawia, że książka zachowuje otwartość merytoryczną i filozoficzną. Autorzy wnikają w szczegółowe kwestie filozoficzne, każdorazowo konsekwentnie powracając jednak do głównego tematu tej książki – samego dzieła sztuki. Praca posiada ponadto wartości dydaktyczne, gdyż pokazuje i jednocześnie uczy, jak można rozmawiać o sztuce, z pewnością więc przyda się podczas niejednego kursu estetyki lub filozofii sztuki. Dyskusja wokół twórczości staje się tu także okazją do refleksji o przeszłości i sprawach życia codziennego. 

prof. Władysław Stróżewski

Lektura Rozmów o malarstwie prof. Pawła Taranczewskiego i dr Pauliny Tendery utwierdziła mnie w przekonaniu, że moje poglądy na temat sztuki są bliskie hermeneutycznemu rozumieniu koła autorstwa Martina Heideggera. Proces interpretacji dzieła sztuki stanowi w tym dialogu składową doświadczeń kulturowych, filozoficznych i intelektualnych wyniesionych z domu rodzinnego prof. Taranczewskiego. Obecność Ojca, wybitnego artysty, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wykłady Romana Ingardena, fascynacja myślą filozoficzną Władysława Stróżewskiego stały się podwaliną dalszej drogi twórczej Pawła Taranczewskiego. Współautorka książki, dr Paulina Tendera, sytuując estetyczne preferencje w nurcie platońskiego pojęcia piękna, staje się partnerem filozoficznych rozważań na temat twórczości. Rozmowy o malarstwie są ważnym głosem w wielowarstwowym i wielowymiarowym dyskursie nad istotą i wartością sztuki.

prof. Włodzimierz Szymański

 

Książkę można pobrać stąd.

Data opublikowania: 16.09.2016
Osoba publikująca: Wojciech Kosior